مراقبت های بعد از زایمان

دوران بعد از زایمان مانند دوران بارداری ممکن است برای مادر خطرآفرین باشد. بنابراین مراقبت های بعد از زایمان سزارین و استراحت بعد از زایمان طبیعی ضروری و مهم است.

  • مراقبت از نوک پستان: از آنجایی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند، مادر باید نوک پستان را تمییز نگاه دارد. شما کافی است نوک پستان خود را یک بار در روز شست و شو دهید و اجازه دهید تا در معرض هوا خشک شود. در صورتی که این ناحیه زخم شود، شما تنها کافی است یک قطره از شیر خود را روی نوک و هاله پستان بریزید. استفاده از صابون، کرم و محلول شست و شو توصیه نمی شود.
  • نزدیکی: اغلب مادران به علت درد ناشی از بخیه تمایلی به نزدیکی ندارند. بنابراین تا زمانی که بخیه ها به طور کامل که حدود ۲۰ روز طول می کشد خوب نشده اند، از نزدیکی بپرهیزید.
  • یبوست: بیشتر مادران در روزهای اول پس از زایمان دچار سبوست می شوند. در این دوران از رژیم غذایی مناسب که حاوی مواد غنی از فیبر هستند، استفاده کنید.
  • خستگی: به دلیل نیاز ۲۴ ساعته نوزاد برای مراقبت، مادر بسیار خسته می شود. بنابراین به خصوص در ماه های اول از هر فرصتی برای خوابیدن و استراحت استفاده کنید. بنابراین زمانی که نوزاد خواب است تمام کارهای منزل را انجام ندهید، بلکه شما نیز از این فرصت برای استراحت استفاده کنید.
  • انقباض رحم: رحم به مدت ۶ هفته پس از زایمان به حالت نخستین خود باز می گردد. در این مدت ممکن است در ناحیه لگن دردهای عضلانی احساس کنید. برای کم کردن این انقباض ها مایعات زیاد مصرف کنید و مثانه خود را خالی کنید. همچنین یک بالش زیر شکم قرار داده و روی آن بخوابید.

 

اگر در زمینه مراقبت های بعد از زایمان نیاز به ویزیت یا درمان دارید می‌توانید از خدمات مطب دکتر فاطمه لطفی جراح و متخصص زیبایی زنان، زایمان و نازایی استفاده کنید.

هم اکنون نوبت خود را رزرو کنید

برای رزرو نوبت از طریق دکمه مقابل اقدام کنید