سزارین

انجام عمل سزارین، نوزاد از طریق واژن مادر به دنیا نمی‌آید، بلکه طی یک عمل جراحی متولد می‌شود. پزشک دیواره شکم و رحم را می‌شکافد و نوزاد و جفت را بیرون می‌کشد. سپس دیواره شکم و رحم مجدداً سر جای خود بخیه می‌شوند. مادر برای سزارین باید بیهوش بشود. غالباً یک بیهوشی موضعی هم کفایت می‌کند، اما گاهی هم بیهوشی کامل لازم می‌شود.

توصیه می‌شود تا پیش از هفته 39 حاملگی این عمل را انجام ندهید چرا‌که احتمال مشکلات تنفسی در نوزاد و رشد ناکامل افزایش پیدا می‌کند.

بخش اصلی عمل سزارین معمولاً 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد که شامل مراحل زیر است؛

  • پزشک در ناحیۀ شکم و رحم، برش‌هایی با طول 10 سانتی‌متر ایجاد خواهد کرد.
  • نوزاد از طريق این برش‌ها بیرون آورده خواهد شد. بعضی وقت‌ها امکان دارد پزشک از انبرهای جراحی برای کمک کردن به بیرون آمدن سر نوزاد استفاده کند.
  • سپس نوزاد به صورت دقیق بررسی می‌شود. بند ناف قطع شده و جفت جدا می‌گردد. معمولاً با تزریق‌ای، رحم را منقبض می‌کنند تا خونریزی به حداقل برسد.
  • برای کاهش خطر ایجاد عفونت آنتی بیوتیک تجویز می‌شود. سپس لایه‌های عضله، چربی و پوست به یکدیگر بخیه زده خواهد شد و زخم حاصل از برش پوشانده می‌شود.

 

اگر در زمینه سزارین نیاز به ویزیت یا درمان دارید می‌توانید از خدمات مطب دکتر فاطمه لطفی جراح و متخصص زیبایی زنان، زایمان و نازایی استفاده کنید.

هم اکنون نوبت خود را رزرو کنید

برای رزرو نوبت از طریق دکمه مقابل اقدام کنید